Logo
BIP

Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko-Czeskiego

Prudnik zaprasza  do udziału w 21. Wystawie Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko-Czeskiego, która odbędzie się w Prudniku (hala OSiR - ul. Łucznicza) w dniach 01 - 03.06.2018 r.

Wystawa jest trzydniową prezentacją  rękodzieła i rzemiosła artystycznego - malarstwa, rzeźby, garncarstwa, metaloplastyki, koronkarstwa, haftu, biżuterii i wielu innych. Wielu odwiedzających, nowe kontakty, wyjątkowa atmosfera. Konkursy na „Najciekawsze Stoisko Wystawowe” oraz o tytuł „Najlepszej Potrawy Regionalnej”, prezentacja kuchni regionalnej oraz krajów europejskich reprezentowanych przez miasta partnerskie Prudnika.

Corocznie organizowana pod patronatem honorowy Ambasadora Republiki Czeskiej w Warszawie, Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie oraz Marszałka Województwa Opolskiego, a także patronatem medialnym TVP S.A. Oddział w Opolu, Radia Opole S.A., Nowej Trybuny Opolskiej, Prudnickiego Telewizyjnego Kuriera Informacyjnego - TV Pogranicza, Tygodnika Prudnickiego, Gazety Prudnik 24, Tygodnika Krapkowickiego i Tygodnika Ziemi Opolskiej.

Szczegółowych informacji udziela:
Agencja Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik
48-200 Prudnik, Rynek 1 /Ratusz/
tel. +48 77 4376655, fax. +4877 4387303
e-mail: promocja@prudnik.pl

Poniżej karty zgłoszeniowe do pobrania.
Karta_zgloszenia_3.pdf
Karta_zgloszenia_5.docx

Karta_uczestnictwa_w_konkursie_Najlepsza_potrawa_r.docx

Regulamin 21. Wystawy Twórców Ludowych i Rzemiosła Artytyscznego Pogranicza Polsko - Czeskiego
REGULAMIN_Wystawa_2018.pdf

Regulamin konkursów
Regulamin_konkursu_Najciekawsze_stoisko_wystawowe.pdf
Regulamin-konkursu-Najlepsza-potrawa-regionalna_1.pdf

 

 

Za nami jubileuszowa 20. Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko – Czeskiego

Wystawa jest jedną z największych imprez gminnych, gromadzących corocznie blisko trzystu rękodzielników i rzemieślników. W tym roku w imprezie brali udział wystawcy nie tylko z Polski, ale także z Republiki Czerskiej. Wystawcy prezentowali ceramikę, metaloplastykę, rzeźbę, malarstwo, haft, koronkę, decoupage, biżuterię. Nie zabrakło stoisk z kuchnią regionalną. Prezentacje Wystawców wzbogacał program artystyczny Prudnickiego Ośrodka Kultury oraz zespołów muzycznych: Koksiarze, Zespół Pieśni i Tańca Komorno, Długomiłowiczanki oraz Lewiniacy. Agata Wilczek prowadziła warsztaty z malowanie na szkle, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zaprezentowały się także miasta partnerskie i zaprzyjaźnione z Prudnikiem: Krnov, Bruntal (Republika Czeska), Northeim (Niemcy) oraz Nadwirna (Ukraina). Po raz pierwszy na Wystawie promowała się Polska Sieć Miast Cittaslow do, której Prudnik należy od 2015 r.

W związku z jubileuszem Wystawy w piątek w Prudnickim Ośrodku Kultury odbyła się uroczysta gala, na której podsumowano 20 lat Wystawy Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko - Czeskiego. Uhonorowano wystawców, którzy uczestniczyli w naszej imprezie najdłużej oraz osoby, które przyczyniły się do  powstania i organizacji imprezy, znanej dziś w całej Polsce. 

Prudnicka Wystawa Twórców Ludowych, która w swej nazwie nawiązuje do partnerstwa polsko – czeskiego, była okazją do świętowania 15 – lat współpracy miast Prudnika i Krnova. Uhonorowano osoby, które zasłużyły się w zacieśnianiu wzajemnych kontaktów oraz odnowiono akt porozumienia.  

O godz. 16:00 w hali OSiR nastąpiło oficjalne otwarcie 20. Wystawy, a na uczestników czekała niespodzianka w postaci jubileuszowego tortu.

Tradycyjnie odbyły się konkursy na Najlepszą Potrawę Regionalną i Najciekawsze Stoisko Wystawowe. Ich laureatami zostali:

Konkurs na "Najciekawsze Stoisko Wystawowe":

I miejsce – COCO CERAMIC Jakub Sadanowicz (Moszna)

Wyróżnienie – Intarsja Klementyna i Georg Zabloccy (Korfantów)

Wyróżnienie – Filcowe anioły Małgorzata Smaź - Chyc (Lewin Kłodzki)

Konkurs na "Najlepsza Potrawę Regionalną":

I.Wyroby Piekarnicze i Cukiernicze – I miejsce – Patrycja Lenart i Sylwia Wistuba z Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku za tort Kinder

Wyróżnienie – Małgorzata Kotlińska – Stowarzyszenie Odnowy Wsi Szybowice Szybowiak za rogaliki marchewkowe

II.Dania Gotowe – I miejsce – Kamil Tabaszewski z Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku za królika w sosie śmietanowym z kluseczkami szpinakowymi

Wyróżnienie – Irena Jasieńska za tort wytrawny – gryczany

 III.Napoje Alkoholowe i Bezalkoholowe – I miejsce – Renata Polok Związek Śląskich Kobiet Wiejskich Dobieszowice za nalewk1) z czerwonej porzeczki

Wyróżnienie – Paweł Mazur Dary Natury za upojną aronię

20. Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko – Czeskiego odbyła się pod patronatem honorowym Ambasadora Republiki Czeskiej w Warszawie, Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie oraz Marszałka Województwa Opolskiego.

Patronat medialny nad Wystawą sprawowali: Nowa Trybuna Opolska, Radio Opole, TVP  Opole, Prudnicki Telewizyjny Kurier Informacyjny, Tygodnik Prudnicki, Gazeta Prudnik24, Tygodnik Krapkowicki, Tygodnik Ziemi Opolskiej.

Organizatorem Wystawy była Gmina Prudnik - Agencja Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik.

Organizację Wystawy wsparli: Gminny Zarząd Oświaty i Wychowania w Prudniku, prudnickie szkoły, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Prudniku, Prudnicki Ośrodek Kultury, Straż Miejska w Prudniku, Zakład Usług Komunalnych w Prudniku, Zarząd Budynków Komunalnych w Prudniku, Urząd Miejski w Prudniku oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Prudniku, Komenda Powiatowej Policji w Prudniku i Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Prudniku.

Dziękując Wystawcom i Odwiedzającym za tak liczny udział, a instytucjom za wsparcie organizacyjne przedsięwzięcia, już dziś zapraszamy na kolejną 21. Wystawę Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko – Czeskiego, która odbędzie się w przyszłym roku na początku czerwca.

fot. Marek Doskocz 


Za nami 19. Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko – Czeskiego. Jedna z największych imprez gminnych, gromadząca corocznie blisko trzystu rękodzielników i rzemieślników.

W tym roku, dzięki staraniom Agencji Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik nasza impreza otrzymała współfinansowanie z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich  w ramach Schematu II Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

W dniach od 3 do 5 czerwca gościliśmy w Prudniku ceramików, metaloplastyków i rzeźbiarzy. Ekspozycje prezentowały malarstwo, haft, koronkę, decoupage, biżuterię. Nie zabrakło stoisk z kuchnią regionalną.

Prezentacje Wystawców wzbogacał program artystyczny Prudnickiego Ośrodka Kultury oraz zespołów folklorystycznych: Dobrzenianki, Walczanki, Fantazja oraz Krzanowiczanki. Na scenie zaprezentował się również zespół tańca orientalnego Dambra z Republiki Czeskiej. Na stoisku Muzeum Ziemi Prudnickiej odbyły się warsztaty pisankarskie oraz tkactwa ręcznego. Odwiedzający Wystawę mieli także okazję posłuchać muzyki huculskiej w wykonaniu Romana Sadruka z Nadwirnej (ukraińskie miasto partnerskie Prudnika) oraz prezentacji artystycznej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Prudniku. Na Wystawie zaprezentowały się także miasta partnerskie i zaprzyjaźnione z Prudnikiem. Z  Republiki Czeskiej był to Karniów wraz z Brutalem, a z Niemiec Northeim.

Tradycyjnie odbyły się konkursy na Najlepszą Potrawę Regionalną i Najciekawsze Stoisko Wystawowe. Ich laureatami zostali:

Konkurs na "Najciekawsze Stoisko Wystawowe":

I miejsce – Beata Mokiejewska - Rogasik (Kędzierzyn - Koźle)

Wyróżnienie – Pracowania Ceramiczne Ogrody Dorota Białek (Węgry)

Wyróżnienie – Klementyna i Gorg Zabloccy - Sztuka Układania Forniery (Kłodzko)

Konkurs na "Najlepsza Potrawę Regionalną":

I.Wyroby Piekarnicze i CukierniczeI miejsce – Maria Mazur za Sernik Marysieńki z dynią.

Wyróżnienie – Paweł Mazur za koknfiturę z owocu czarnego bzu.

II.Dania GotoweI miejsce – Maria Żmija - Glombik za schab suszony w ziołach

Wyróżnienie – Irena Jasińska za pierś kacza z chutneyem jabłkowo - żurawinowym

III.Napoje Alkoholowe i BezalkoholoweI miejsce – Julia Białas za korzenną nalewę dyniową

19. Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko – Czeskiego odbyła się pod patronatem honorowym Ambasadora Republiki Czeskiej w Warszawie, Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie oraz Marszałka Województwa Opolskiego.

Patronat medialny nad Wystawą sprawowali: Nowa Trybuna Opolska, Radio Opole, TVP  Opole, Prudnicki Telewizyjny Kurier Informacyjny, Tygodnik Prudnicki, Gazeta Prudnik24.

Organizatorem Wystawy była Gmina Prudnik.

Koordynatorem realizacji działań związanych z organizacją Wystawy była Agencja Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik.

Organizację Wystawy wsparli: Gminny Zarząd Oświaty i Wychowania w Prudniku, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Prudniku, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 w Prudniku, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Prudniku, Publiczne Gimnazjum nr 1 w Prudniku, Publiczne Gimnazjum nr 2 w Prudniku, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Prudniku, Prudnicki Ośrodek Kultury, Straż Miejska w Prudniku, Zakład Usług Komunalnych w Prudniku, Zarząd Budynków Komunalnych w Prudniku, Urząd Miejski w Prudniku oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Prudniku, Komenda Powiatowej Policji w Prudniku i Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Prudniku.

Dziękując Wystawcom i Odwiedzającym za tak liczny udział, a instytucjom za wsparcie organizacyjne przedsięwzięcia, już dziś zapraszam na jubileuszową 20. Wystawę Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko – Czeskiego, która odbędzie się w przyszłym roku na początku czerwca.

fot. Marek Doskocz

Zapisz swój e-mail do darmowego newslettera

Raz w tygodniu, wyślemy do Ciebie informację o nadchodzących wydarzeniach


Zapisz się

Opis usługi znajdziesz w naszym regulaminie.

Nasi partnerzy

Herb
Herb
Herb
Herb
Herb
Herb